Wycieczka klas IIA i IIE do Łodzi
W dniach 23-25.10.2024 klasy IIA i II E wraz z wychowawcami, prof. Małgorzatą Mozer oraz prof. Pawłem Piskorzem, były na integracyjno-krajoznawczej wycieczce w Łodzi.
Program wyjazdu był niezwykle intensywny. Zwiedzaliśmy dawną Łódź przemysłową, oglądając zabytki XIX-wiecznej stolicy przemysłu włókienniczego na ziemiach polskich - największe wrażenie zrobił na nas pałac Izraela Poznańskiego, a warunki pracy w jego fabryce mogliśmy sobie lepiej wyobrazić podczas zwiedzania Muzeum Fabryki. Niezwykle miła i kompetentna Pani Przewodnik nie tylko zaznajomiła nas ze szczegółami procesu obróbki i wytwarzania tkanin z włókien bawełny, ale też pokazała, jak wyglądała praca przy XIX-wiecznej maszynie tkackiej (która, jak się okazało, generuje niesłychany hałas). Wieczór spędziliśmy, oglądając spektakl "Replay" w Teatrze Powszechnym.
Kolejny dzień rozpoczęliśmy w Centrum Naukowo-Technicznym EC1, gdzie mieliśmy zaplanowane laboratoryjne warsztaty przyrodnicze ("Zobaczyć niewidzialne") i fizyczne ("Bez ciśnienia o ciśnieniu") - bardzo ciekawe i inspirujące. Samo Centrum jest bardzo rozległe i pozwala, najczęściej metodą eksperymentalną i doświadczalną zgłębiać tajniki nauk przyrodniczych - zwiedzając kolejne sale, poświęcone różnym zjawiskom otaczającego nas świata mogliśmy przy okazji wykonywania kolejnych doświadczeń naprawdę dobrze się bawić. Na koniec obejrzeliśmy seans "Kosmiczny paszport" w kinie sferycznym przy planetarium, który poświęcony był topografii Wszechświata. Wieczór spędziliśmy w Teatrze Wielkim, podziwiając zrealizowaną z rozmachem operę G. Bizeta "Carmen".
Ostatni dzień naszego wyjazdu spędziliśmy zwiedzając łódzkie ZOO wraz z Orientarium, najnowocześniejszym w Europie pawilonem ekspozycyjnym poświęconym faunie południowo-wschodniej Azji.