Odpal myślenie, nie wchodź w uzależnienie
29 marca w naszej szkole odbyła się debata zorganizowana w ramach programu profilaktycznego „Odpal myślenie, nie wchodź w uzależnienie” adresowana do uczniów klas drugich naszej szkoły. W organizację wydarzenia byli zaangażowani uczniowie klasy 2B, którzy pod okiem szkolnego psychologa – pani Agaty Łaguny (głównej koordynatorki spotkania) oraz wychowawczyni – pani Joanny Kiereś-Łach, przygotowali krótką prezentację – filmik z wypowiedziami uczniów na temat problemu uzależnienia..
Następnie głos zabrali zaproszeni eksperci: pani Paulina Gryka - psychoterapeutka uzależnień, pani Irmina Łakota - aspirant sztabowy, pani Sylwia Kurdziel - młodszy aspirant.
Uczniowie mieli możliwość wzięcia udziału w dyskusji poprzez zadanie pytania lub wyrażenie swojej opinii. Była to świetna okazja do poćwiczenia kompetencji związanych ze sztuką dyskusji i zadawania pytań. Następnie uczniowie-słuchacze pod kierunkiem prowadzącego debatę – Maksa Mamczarza (ucznia klasy 2B) – dokonali krótkiego podsumowania w postaci trzech wniosków płynących ze spotkania:
a. Nie bój się prosić o pomoc, gdy widzisz, że nie radzisz sobie z jakimś uzależnieniem, albo jest ryzyko, że w nie wpadniesz.
b. Reaguj, kiedy widzisz, że ktoś z Twojego otoczenia wykazuje zachowania ryzykowne.
c. Naucz się odmawiać, gdy ktoś proponuje Ci udział w zachowaniach ryzykownych.
Spotkanie miało na celu zwiększenie świadomości uczniów w zakresie zagrożeń zdrowotnych, konsekwencji prawnych i społecznych wynikających z zażywania niedozwolonych substancji.
Przebieg debaty był następujący:
- Wprowadzenie do tematu debaty.
- Powitanie i przedstawienie gości.
- Zaprezentowanie materiału poglądowego do tematu debaty w postaci filmu, którego treści poruszały problemy, dylematy, kłopoty młodych ludzi wynikające z kontaktu z substancjami uzależniającymi.
- Dyskusja na forum w oparciu o zaprezentowany materiał poglądowy.
- Spisanie i odczytanie przez uczniów wniosków końcowych.
- Podsumowanie debaty przez przedstawiciela szkoły.
- Rozdanie materiałów promujących projekt „Odpal myślenie nie wchodź w uzależnienie”.
Więcej informacji na temat projektu: https://lublin.policja.gov.pl/llu/prewencja/programy-i-projekty-edu/64504,PROGRAM-quot-ODPAL-MYSLENIE-NIE-WCHODZ-W-UZALEZNIENIEquot.html